Wyposażenie roweru

Rower to pojazd jednośladowy, czasem bywa wielośladowy (np. trzykołowy wózek rowerowy). Pojazd ten jest zwykle przeznaczony dla jednej osoby, sporadycznie dla dwóch (tzw. tandem), poruszany siłą mięśni osób jadących, najczęściej nóg. Rowerem, tak jak innymi pojazdami, może kierować tylko jedna osoba, którą nazywamy kierującym.
Każdy rower powinien być obowiązkowo wyposażony w:

  • Lampę ze światłem (pozycyjnym) białym lub żółtym selektywnym z przodu, która świecić powinna tak, żeby jej światło w nocy (przy dobrej przejrzystości powietrza) było widoczne z odległości przynajmniej 150 metrów;
  • Lampę tylną pozycyjną ze światłem czerwonym świecącym tak, żeby jej światło w nocy (przy dobrej przejrzystości powietrza) było widoczne z odległości przynajmniej 150 metrów, dopuszczalne jest światło migające;
  • Światło odblaskowe czerwone, skierowane do tyłu, o kształcie innym niż trójkąt;
  • Sygnał dźwiękowy (dzwonek), który powinien być o nieprzeraźliwym dźwięku;
  • Hamulec przynajmniej jeden, skutecznie działający.

Pamiętaj rowerzystę obowiązuje włączenie świateł nie tylko wtedy, gdy zapada zmierzch, lecz także w warunkach ograniczonej widoczności - mgły, deszczu, zadymienia drogi itp., oraz wszędzie tam, gdzie jest to wymagane przez Kodeks Drogowy.

Dodatkowo rower może być wyposażony w światła odblaskowe barwy żółtej umieszczone w kołach (widoczne z boku roweru), oraz w pedałach.
Niektórzy rowerzyści doposażają także swój pojazd w lusterko wsteczne, umieszczone po lewej stronie kierownicy.

Pamiętaj też o tym, że co prawda nie ma obowiązku jeżdżenia na rowerze w kasku, ale - szczególnie w trudnych warunkach drogowych - jest to bardzo rozsądne i z pewnością zwiększy Twoje bezpieczeństwo.


   

Copyright © 2012/17 BRD All rights reserved