Losowy test  

 Wystarczy, że klikniesz...

   
   

Skrzyżowania ze znakami

Na skrzyżowaniu, gdzie o pierwszeństwie przejazdu decydują znaki drogowe, droga podporządkowana jest oznakowana przy pomocy znaku A-7 lub B-20.
Droga z pierwszeństwem przejazdu oznaczona jest przy pomocy znaku D-1. Drogi z pierwszeństwem przejazdu poza terenem zabudowanym mogą być również oznakowane przy pomocy znaków: A-6a, A-6b, A-6c, A-6d, A-6e.

 

Jeśli jesteś na drodze z pierwszeństwem, to i tak nie zawsze pojedziesz jako pierwszy.
Pojazd 3 też jest na drodze głównej - musisz stosować się do zasady pierwszeństwa z prawej strony tak, jak na skrzyżowaniu dróg równorzędnych.

A-7 B-20 D-1

Zwróć także uwagę na to, czy z drogi podporządkowanej nie wyjeżdżają pojazdy uprzywilejowane, lub czy ktoś nie próbuje wymusić pierwszeństwa przejazdu.
Bardzo często pod znakiem D-1 umieszczana jest tabliczka T-6a lub T-6b, wskazująca przebieg drogi z pierwszeństwem przejazdu. Zasada pierwszeństwa z prawej strony na takim skrzyżowaniu obowiązuje w dalszym ciągu.


 

Jeśli znajdujesz się na drodze podporządkowanej, to musisz udzielić pierwszeństwa wszystkim pojazdom nadjeżdżającym drogą z pierwszeństwem (z Twojej lewej i prawej strony), a potem swoje zachowanie wobec pozostałych pojazdów podporządkowujesz zasadzie pierwszeństwa z prawej strony.

Pamiętaj, że znaki A-7 i B-20 oznaczają to samo: trzeba ustąpić pierwszeństwa przejazdu jadącym drogą główną - inaczej tylko trzeba postępować podczas tego manewru.

Zasada pierwszeństwa z prawej strony ma również zastosowanie poza skrzyżowaniem, gdyż pojazdy skręcające w lewo muszą dać pierwszeństwo pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka.

ZOBACZ ANIMACJĘ:

 

Pamiętaj:  Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy!

TUTAJ możesz sprawdzić, czy znasz już zasady obowiązujące na takich skrzyżowaniach.

   

Copyright © 2012/17 BRD All rights reserved